Religia w Meksyku

Katedra Metropolitalna będącą najstarszą katedrą w Ameryce Łacińskiej i symbolem przybycia hiszpańskich konkwistadorów.
W XXI wieku zyskał na znaczeniu oficjalnie zakazany przez Kościół katolicki kult Santa Muerte, czyli Patronki Świętej Śmierci[1].
Katolicka katedra w Teziutlán.

Religia w Meksyku od czasów kolonizacji hiszpańskiej zdominowana jest przez katolicyzm, który wyznaje około 80% populacji. 10,8% populacji związana jest z protestantyzmem, a trzecią co do wielkości grupą są osoby bez przynależności religijnej – 5,4%. Pozostałe religie wyznaje razem mniej niż 5% społeczeństwa i są to głównie tradycyjne religie Indian, inne grupy chrześcijańskie, buddyści i żydzi[2].

Religijność jest głęboko zakorzeniona w meksykańskiej kulturze, a kolorowe kapliczki są nieodłącznym elementem meksykańskiego krajobrazu. Religijność wiejskich Meksykanów często charakteryzuje synkretyzm religijny, a nominalny katolicyzm mieszany jest z tradycjami religijnymi etnicznych Majów[3].

W ostatnich dziesięcioleciach spada odsetek osób identyfikujących się z Kościołem katolickim, jednak zjawisko to nie jest tak silne, jak w innych krajach Ameryki Łacińskiej[4]. W 2018 roku, w Generalnej Dyrekcji ds. Religijnych Stowarzyszeń (DGAR) było zarejestrowanych ponad 9 tysięcy związków wyznaniowych[5].

Konstytucja Meksyku gwarantuje rozdział państwa od kościoła, oraz wolność wyznania. W raporcie Departamentu Stanu USA z 2018 roku księża katoliccy i inni przywódcy religijni nadal są celem i ofiarami zabójstw, prób wymuszeń, gróźb śmierci, porwań i zastraszania przez zorganizowane grupy przestępcze. Według Katolickiego Centrum Multimedialnego (CMC), Meksyk jest najbardziej brutalnym krajem dla duchownych w Ameryce Łacińskiej[5].

  1. Duncan Tucker, Santa Muerte: The rise of Mexico’s death 'saint', „BBC News”, 1 listopada 2017 [dostęp 2020-06-20] (ang.).
  2. Mexico, Religion And Social Profile [online], The ARDA [dostęp 2020-06-20] (ang.).
  3. Kościół po meksykańsku. „Wiele osób polecało mi odwiedzić to miejsce, ale żadna nie chciała powiedzieć dlaczego” [online], www.national-geographic.pl [dostęp 2020-06-20] (pol.).
  4. Religion in Latin America [online], Pew Research Center's Religion & Public Life Project, 13 listopada 2014 [dostęp 2020-06-20] (ang.).
  5. a b International Religious Freedom Report 2018 – Mexico [online], U.S. Department of State [dostęp 2020-06-20] (ang.).

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search